Typologie

 Jistě se chceš umět pěkně líčit a krásně oblékat. K tomu je třeba, abys zjistila, ke kterému typu patříš. Proto si pozorně přečti následující stránky a už se ti nikdy nestane, že bys byla špatně nalíčená.

Jak poznáte svůj typ?

Nejlépe je pustit se do "analýzy" barvy své pleti s pomocí přítelkyně. Neškodí podrobit kontrole závěry, k nimž dospějete. Není důležité, zda jste právě opálená, nebo ne - základní tón pleti prosvítá i přes opálení - neměla byste však být nalíčená. Přichystejte si jednobarevné šátky, svetry a blůzy v teplých barvách (například meruňková, oranžová, tyrkysově modrá, bílá barva přírodní vlny) a ve studených barvách (například namodralá růžová, azurově modrá, sněhobílá). Posaďte se před zrcadlo umístěné na dobře osvětleném místě u okna. V zrcadle se musíte pohodlně vidět od hlavy do pasu. Nyní si jeden po druhém přehoďte přes hrudník a ramena jednotlivé svršky. Pokaždé posuďte, v jakém smyslu teplé a studené barvy mění dojem, kterým na vás samotnou působí váš obličej. Buďte při tom zcela spontánní a teprve pak požádejte přítelkyni, aby vás případně opravila. Pohrajte si s barvami, vyzkoušejte jejich účinky. Vaše závěry o vlivu barev by mohly znít takto: Pleť obličeje působí svěže a zdravě, nebo je spíše bledá; pod očima jako by se najednou objevily kruhy, nebo - pokud jste je již měla - nejsou nijak nápadné; oči jsou jiskrné, nebo spíše bez lesku a unavené; rty jsou přirozeně červené, nebo bezbarvé. Pokud obličej oživují a osvěžují teplé barvy, je určujícím tónem vaší pleti červená nebo žlutá ("jaro" nebo "podzim"). Svědčí-li vaší pleti spíše studené barvy, určuje její tón modrá ("léto" nebo "zima"). Rozlišení, zda jste jarní, nebo podzimní, letní, nebo zimní typ, závisí na barvě vašich vlasů a očí.

Jarní typ

Na jaře se probouzí příroda. Ze země vyrážejí něžně zelené stvoly ozimů, stromy jsou obalené pastelově zbarvenými květy předznamenávajícími plnost a žírnost léta. Barvy jara jsou teplé, něžné, světlé a průsvitné. Žena jarního typu má světlou pleť, která má vždy žlutavý nebo zlatavý základní tón. Pokud jarní typ nosí ty správné teplé barvy, dostane pleť broskvově růžové či zlato-béžové zabarvení nebo barvu světlé slonoviny. Některé ženy se mohou pyšnit průsvitnou, čisťounkou broskvovou pletí, jiné mají veselé zlatavé pihy. Často mají také růžové tváře. Vlasy ženy jarního typu bývají zlatavě plavé, plavé jako len, medové, červenavě plavé nebo zlatohnědé, často s měděným nádechem. Oči jsou světlé: zelené, modré, tyrkysové, jantarové, zlatohnědé, často se zlatými flíčky na duhovce. Některé ženy jarního typu mají oči světlé a čiré jako sklo. K teplému zlatavému tónu pleti se dobře hodí světlé jemné barvy jara stejně jako všechny barvy se zlatavým základem: slonová kost, medová, jemná světlá zeleň, meruňková, broskvová, fialkově modrá, ale také sytá korálová červeň nebo chrpově modrá. Černé a bílé by se žena jarního typu měla vystříhat, stejně jako všech studených barev, v nichž působí bledě a unaveně. Ze známých žen se řadí k jarnímu typu Malryn Monroeová, Mia Farrowová a Maria Schellová. Někteří psychologové a další odborníci zabývající se vztahem barev a osobnosti dokonce různým barevným typům připisují charakteristické povahové vlastnosti. Žena jarního typu by podle nich byla temperamentní, čilá a přátelská osoba, která je ráda středem dění, má kolem sebe ráda děti a domácí zvířata a dokáže si užívat dne se vším, co přináší, aniž by se nechala svazovat nějakými plány. Vzhled pro ni znamená hodně. Její krása nepodléhá času, a tak působí mladistvě až do vysokého věku.

Letní typ

Léto je v režii slunce, které stojí vysoko na obloze a zalévá svět příjemným světlem. Kdo je však bedlivý pozorovatel, všimne si, že pod účinkem zářivého slunce působí barvy spíše chladně. Něžná jarní zeleň stromů uvolnila místo zeleni podbarvené modrou. I červeň střech barví letní slunce domodra. A nad nimi svítí studená světlá modř oblohy. Barvy léta jsou chladné, měkké, jakoby zapudrované, ztlumené. A tak jsou k letnímu typu přiřazovány ženy, jejichž pleť má jemně namodralý, chladný podtón. Pleť ženy letního typu je většinou velmi světlá, růžovo-béžová nebo žlutavě béžová, na tvářích jemně růžová, případně pokropená pihami. Tento typ se snadno opaluje a pleť pak získá ořiškově hnědé zbarvení. Nenalíčená však "letní" žena působí většinou bezbarvě. Vlasy letního typu žen jsou popelavě plavé. V dětství často bývají téměř bílé a teprve později ztmavnou a dostanou popelavou barvu, ať už světlejší, nebo tmavší. Může se z toho vyklubat i ona klasická myší hnědá. Na slunci vlasy opět výrazně vyšisují. Některé ženy tohoto typu mívají vlasy středně až tmavě hnědé, dokonce i s narezlým podtónem. Oči bývají převážně modré až šedomodré, zelené až šedozelené, často s šedým prstencem kolem zorničky. Duhovka je spíše zakalená než čirá a průsvitná jako u jarního typu. Bývají na ní hnědé nebo bílé tečky, především u šedých, šedohnědých a oříškově hnědých očí. Ženě letního typu sluší všechny chladné, pudrové barvy s modrým podtónem: namodralá růžová, chladná nebeská modř, vínově červená, modrozelená, pastelová zeleň nebo bílá barva přírodní vlny. "Letní" žena by si měla odříct čistě bílou, černou a nažloutlé hnědé tóny. Může klidně nosit syté barvy, avšak měla by dbát na to, aby byly pečlivě sladěné. Známé "letní" ženy: monacká kněžna Gracia Patricia, Ursula Andressová, Cathérine Deneuveová. Nakonec několik slov o charakteru ženy letního typu: spojuje v sobě klasický styl a polohu dámy se sympatickým zevnějškem. Je vyrovnaná a mírná a projevuje vřelý zájem o problémy svých bližních. Příroda ji obdařila organizačním talentem.

Podzimní typ

Podzim je dobou sklizně. Příjemně hřejivé podzimní slunce halí plody do teplého světla. Listí stromů se zbarvuje žlutě, červeně a nakonec hnědě. Zlaté obilí je už svezeno do sýpek. Jenom jablka s červenými tvářičkami a tmavofialové švestky čekají, až je lidská ruka utrhne. Podzim je časem teplých, zemitých tónů. Mezi všemi barvami převládají jasné, intenzivní žluté a červené tóny. Zlatavé zemité tóny jsou určující i pro typ, jenž nese označení podzimní. Studené barvy a kontrasty tomuto typu nesvědčí; vypadá v nich bledě a unaveně. Pleť ženy podzimního typu je teplá se světlým, zlatavým podtónem. Její zbarvení sahá od barvy světlé nebo růžové slonoviny přes zlato-béžovou k bronzové, často postříkané zlatohnědými nebo narezlými pihami. Na rozdíl od žen jarního typu nemívají "podzimní" ženy růžové tváře. Jsou spíše bledé a potřebují výraznější růž, která obličej oživí. Opalují se pomalu a snadno dostanou úžeh. Podzimní typ má většinou rezavé nebo přinejmenším narezle se lesknoucí vlasy. Zastoupeny jsou všechny odstíny od kaštanové přes měděnou a červeně plavou po mrkvově červenou. Do podzimní palety odstínů vlasů patří i tmavá zlatavě plavá nebo tmavohnědá. Stejně jako vlasy mají většinou i oči teplou barvu. Mohou být zlatohnědé, tmavohnědé, oříškově hnědé nebo jantarové. U žen tohoto typu se vyskytují i zelené oči čiré jako sklo, dále oči bleděmodré, tyrkysové, modré nebo olivově zelené "kočičí" oči. Ženu podzimního typu staví do toho nejlepšího světla všechny zemité a zlaté tóny. Měla by dát přednost smetanově bílé před sněhobílou. Teplá meruňková nebo oranžově červená dají plně vyniknout její broskvové pleti. Dalšími vhodnými barvami jsou pro ni lahvově zelená, petrolejová, rezavá nebo kukuřičná žluť. Vyvarovat by se naopak měla barev s modrým nádechem, studené světle růžové a všech křiklavých tónů. Ze známých žen patří k podzimnímu typu Vanessa Redgraveová, Sophia Lorenová a Katherine Hepburnová. Orientační výběr barev podzimní ženy jsou údajně velice svérázné, lze jen těžko říci konkrétní barvy, které sluší podzimnímu typu. O jejich povaze lze říci jen málo "obecně platného". V každém případě prý z jejich středu pochází mnoho žen dbajících na kariéru. Žádný div - jsou přece tvořivé, přátelské a impulzivní.

Zimní typ

Zima, sníh, led - jindy tolika barvami hýřící příroda si potřebuje odpočinout. Barvami zimy jsou proto chladné, jasné tóny, jako ledově modrá, ledově růžová, stříbřitě šedá. Pouze zimní typ si může dovolit nosit černou a sněhobílou, stejně "čisté" barvy, jako je sytá modř, jasná červeň, jedlová zeleň, citrónová žluť. K pleti mu jdou také kontrasty: černá/červená, bílá/světle růžová, modrá/tmavorůžová, smaragdově zelená/rubínově červená. Oranžová a modré tóny se žlutým nádechem do zimní palety nepatří. Klasická "zimní" žena je Sněhurka: pleť bílá jako sníh, rty červené jako krev a vlasy černé jako ebenové dřevo. Pleť zimního typu má vždy modravý podtón. Obličej proto působí trochu jako z porcelánu, je chladný a spíše bledý. Jinak barva pleti kolísá mezi jasně bílou, bledě žlutavou a světle olivovou. Tváře jsou jakoby průsvitné, bez růžového nádechu, někdy se objevují šedohnědé pihy. Zimní typ se nikdy pořádně neopálí. Sluníčko kůži dodá maximálně lehké tónování. Ženy zimního typu mají většinou tmavé vlasy, to znamená černé, černohnědé s červeným podtónem, tmavohnědé s popelavým nádechem. Typické pro tento typ je, že brzy šediví. Vlasy pak mají krásnou stříbrnou nebo bílou barvu. Oči má tento typ jasně modré, tmavozelené, černohnědé, oříškově hnědé nebo šedé. Typický je šedý prstenec kolem duhovky. Ze známých žen k zimnímu typu patří Liz Taylorová, zpěvačka Cher a Audrey Hepburnová. Na závěr ještě pár slov k povaze "zimní" ženy. Bývá to silná osobnost, velice zábavná, atraktivního zevnějšku. Často je proto středem pozornosti. Může být tvrdohlavá a dokonce agresivní. Je ctižádostivá, a protože dokáže tvrdě pracovat, většinou dosáhne cíle, který si stanovila.